DUYURULAR
Güneş Sigorta, Ray Sigorta, Ergo Sigorta
Trafik Kazalarında Polis Beklemeye Son
Trafik Kazalarında Polis Beklemeye Son
Büyük şehirlerde yaşayanların bir numaralı kabusu olan trafik sıkışıklığının önüne geçmek için
düğmeye basıldı. 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek olan yeni uygulama ile maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında tarafların kazanın oluş şekli hakkında anlaşmaları ve ‘Kaza tespit tutanağı’nı doldurmaları durumunda trafik polisin gelmesine gerek olmayacak, araçlar trafikte beklemeyecek…

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) nin açıklamasına göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, Hazine Müsteşarlığı ve TSRŞB ortaklığında oluşturulan bir komisyon, trafikteki sıkışıklığın önüne geçmek için çalışmaları tamamladı. Komisyonca hazırlanan ‘maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı’ sayesinde kazadan sonra taraflar kazanın oluş şekli hakkında mutabakata varıp, trafik polisini beklemeden olay yerinden ayrılabilecekler. Hazırlanan tutanakta doldurulan forma göre hasarlarını sigorta şirketinden tazmin edebilecekler.

Hasarın tazmini için kazaya karışan araçların zorunlu trafik sigortası poliçelerinin olması gerekiyor. Taraflar doldurdukları tutanakları kendi kasko sigortasını yapan şirkete ya da karşı tarafın trafik sigorta poliçesini kesen şirkete iletecekler.

Polis değil, sürücüler çözecek
Trafik kazalarının yüzde 88’i maddi hasarla sonuçlanmakta olup bu kazalarda trafik polisinin gelmesini beklemeden taraflar arasında ulaşılacak mutabakat, İstanbul gibi büyük illerde trafik sorununun çözülmesine yardımcı olacaktır. Bilindiği üzere, sürücüler her türlü kazada trafik polisini beklemeyi tercih ediyor ve bu yüzden diğer araçlar saatlerce trafikte bekleyebiliyor. Yurtdışı uygulamaları incelendiğinde ise tarafların genelde mutabakat yolu seçtikleri gözleniyor.

Kazanın fotoğrafını çekin
Sürücülerden kazanın oluş şeklini basit bir şekilde çizmeleri ve hasarlı noktaların belirtilmesi isteniyor. Ayrıca kazanın fotoğrafının çekilmesi de sürücülerden istenenler arasında. Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerinin desteğiyle 37 adet kaza durum krokisi oluşturuldu. Bu krokiler sigorta şirketlerine dağıtılarak işlerinin kolaylaşmasını sağlayacak.

Polis ne zaman çağrılacak
Maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında tarafların kazanın oluş şekli hakkında anlaşamamaları durumunda mevcut uygulamada olduğu gibi trafik polisi çağrılmaya devam edilecektir.

Ayrıca, aşağıdaki hallerde de trafik polisi çağrılması gerekmektedir. Bu hallerde anlaşma yoluna gidilmesi mümkün değildir.

a. Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa,
b. Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
c. Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
d. Kazaya karışan araçlardan birinin veya daha fazlasının kamu kurumlarına ait olması,
e. Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
f. Trafik Kazasında sadece 3 üncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
g. Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortasının bulunmaması,
h. Trafik kazası ölüm ve/veya bedeni zarar ile sonuçlanmışsa.

Kaynak : Güneş Sigorta, Ray Sigorta, Ergo Sigorta | www.isiksigorta.com.tr
anasayfa | hizmetler | fay sigorta | iletişim Copyrigt © 2017 faysigorta.com.tr Tüm Hakları Saklıdır.